Ścieżka: Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, null given in /usr/home/sarmacja/domains/bip.sarmacja.org/public_html/functions.inc.php on line 122 Warning: mysql_query() expects parameter 2 to be resource, null given in /usr/home/sarmacja/domains/bip.sarmacja.org/public_html/functions.inc.php on line 124 Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, null given in /usr/home/sarmacja/domains/bip.sarmacja.org/public_html/functions.inc.php on line 124 Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, null given in /usr/home/sarmacja/domains/bip.sarmacja.org/public_html/functions.inc.php on line 130

Zgodnie z art. 4 ust. 2 Konstytucji Księstwa Sarmacji, władzę sądowniczą w Księstwie Sarmacji sprawują „Książę i niezawisłe sądy”. Organizację i kompetencje organów wymiaru sprawiedliwości normuje Rozdział IV Konstytucji Księstwa Sarmacji oraz szczegółowo Ustawa o organizacji wymiaru sprawiedliwości.

Postępowania sądowe w Księstwie i Koronie Księstwa Sarmacji są jednoinstancyjne — odbywają się w Sądzie Najwyższym, na który składa się Wydział Konstytucyjny i Spraw Apelacyjnych oraz Wydział Powszechny.

Sprawy właściwe wydziałom Sądu Najwyższego

Wydział Powszechny

Wydział Konstytucyjny i Spraw Apelacyjnych:

Książę:

  • orzekanie w sprawach o ustanowienie zakazu zbliżania się do siebie dwóch osób na tych samych zasadach, co Sąd Krajowy,
  • ponadto Książę wchodzi w skład Sądu Najwyższego oraz, za zgodą Izby Senatorskiej, powołuje i odwołuje sędziów Sądu Najwyższego.

Skład Sądu Najwyższego

Poniższy wykaz jest zintegrowany z urzędowym rejestrem organizacji, poz. .

    © Księstwo Sarmacji 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.